אפליה מגדרית – גרסת האבות: מה גורם לנו להשקיע יותר במתנה לאמא מאשר לאבא?

אפליה מגדרית – גרסת האבות: מה גורם לנו להשקיע יותר במתנה לאמא מאשר לאבא?

 

הם מגדלים אותנו באהבה, מלמדים אותנו לנסוע על אופניים, לוקחים ומביאים לחוגים, אבל מקבלים מאיתנו, בממוצע, הרבה פחות קרדיט. על אף שיום האב נחגג במדינות שונות בעולם מתחילת המאה ה-20, ההוצאה ליום האב קטנה משמעותית מהוצאה למתנת יום האם. האם פתחו של עשור חדש ישנה את התמונה גם בישראל?

 

"אבא שלי הוא הכי בעולם" אומר שיר הילדים המוכר, אבל מסתבר שאמא בכל זאת קצת יותר. על פי נתוני – RepricerExpress חברה לניטור מגמות צריכה בינלאומיות, נכון לשנת 2018 בארצות הברית, הוצאה על מתנה ליום האם עמדה על כ- 94 פאונד בממוצע, בעוד הוצאה על מתנה ליום האב מתקרבת לחצי מהסכום – 54 פאונד בלבד. באנגליה הפערים גדולים עוד יותר עם הוצאה ממוצעת של כ- 30 פאונד למתנת יום האם, והוצאה של כשליש מהמחיר על אב המשפחה – 10 פאונד בלבד. יחד עם זאת נראה שהמגמה, הולכת ומשתנה עם עלייה במודעות ובהשקעה במתנות ליום האב מידי שנה ברחבי העולם.

 

בישראל הולך ותופס יום האב בשנים האחרונות מודעות נרחבת, כאשר ניכרת עלייה בבני משפחה שקונים מתנות לאבות ולבני זוג בימים המקדמים.

"בשנתיים האחרונות יום האב מקבל משמעות צרכנית אחרת, גם המשפחות הישראליות לא שוכחות את האב ביום הזה", מסביר טל רז מבעלי רשת ג'נטלמן. "בשנה שעברה, הממוצע על מתנה ליום האב עמד על-184 שקלים, על פי נתוני הרשת. בעקבות תהודה והתעניינות מהשטח במתנות ליום האב, בשנים האחרונות אנו מציעים מבצעים ייחודיים לקראת יום זה. השנה בחרנו להציע את ההקדשה חינם על הקטגוריה המועדפת - שעונים, על מנת להעניק אלמנט אישי לכל מתנה. זאת לצד הנחות על קטגוריה נוספת שזוכה לפופולאריות לאורך כל השנה - ארנקים, אותם נציע לקראת יום האב ב-25 אחוזי הנחה".

 

הקטגוריה הצומחת ביותר בתחום המתנות לגברים בשנה האחרונה היא תכשיטי גברים: "זהו תחום שהעניין הצרכני בו הולך ומתרחב מידי שנה", מציין רז. "אם בעבר הוא עניין רק קהלים צעירים, בשנים האחרונות תכשיטי הגברים הופכים לקטגוריה חוצת גילאים".